Měření osvětlení
Na základě potřebných akreditací provádíme měření umělého osvětlení. Tato měření jsou nutná pro udělení kolaudace a návrhy osvětlovacích soustav.
Měření intenzity osvětlení provádíme dle všech platných norem a nařízení hygienických stanic.
Provádíme měření osvětlení těchto prostor:
- pracovní prostory
- kanceláře
- kuchyně
- školy a učebny
- zdravotnická zařízení (ordinace, sesterny, vyšetřovny)
- nouzové osvětlení
- soukromé bytové prostory
Požadavky na osvětlení
České technické normy jsou nezávazné, jejich dodržením nicméně minimalizujete riziko vzniku chyby.
Vládní nařízení č. 178/2001 Sb. sice neřeší samotnou problematiku osvětlení prostor, nicméně se odkazuje na české technické normy a tím se tyto normy stávají závaznými pro oblast hygienických kontrol.
Osvětlení pracovišť musí proto splňovat veškeré nároky na vykonávanou práci s ohledem na zrakovou činnost a bezpečnost zaměstnanců. Hodnoty dostatečného osvětlení stanovují již zmiňované normy.
Osvětlení pobytových místností stanovuje vyhláška o obecných a technických požadavcích na výstavbu č. 137/98 Sb. Tato vyhláška stanovuje v pobytových místnostech minimální hygienický limit pro osvětlení na 200 lx. Podle této normy by mělo být upřednostňováno přímé denní osvětlení.
Osvětlení obytného prostředí není řešeno hygienickou legislativou. Z pohledu norem jde tak v tomto případě pouze o doporučení.
Proč měřit osvětlení?
Osvětlení má významný vliv na výkon, zdraví a bezpečnost pracovníků. Zvolením kvalitního osvětlení můžete zlepšit své pracovní prostředí a tím snížit chybovost a stimulovat výkon svůj i svých zaměstnanců.
Pokud máte osvětlení navržené dle starších norem, dnes již pravděpodobně nevyhovuje hygienickým požadavkům, zejména při pracovním využívání prostorů.
Účelem měření osvětlení je tak zajištění splnění všech požadavků na osvětlení vnitřních prostor. Zároveň by tohoto dostatečného osvětlení mělo být dosaženo s přiměřenou energetickou náročností a nízkými náklady.